Etapele înscrierii

Te așteptăm cu mare drag să devii partenerul nostru de drum dacă ai absolvit liceul, chiar și în condițiile în care nu ai obținut încă Diploma de Bacalaureat.

Te invităm să descoperi Oferta Educațională a Școlii Postliceale Sanitare „Virginia Henderson” din Sibiu.

Înscrierea la Școala Henderson se realizează astfel:

1. Completează dosarul de înscriere cu documentele indicate (cererea-tip de înscriere se completează la depunerea dosarului).

2. Achită taxa de înscriere, în valoare de 100 lei.

3. Calificativul „ADMIS” obținut în urma analizei dosarului, îți permite validarea concursului de admitere care constă în:

• Semnarea Contractului de școlarizare;
  • Achitarea integrală sau minim prima rată din taxa anuală de școlarizare.

4. După efectuarea dovezii plății la secretariatul școlii, completează Formularul de înmatriculare; ți se va elibera un exemplar din Contractul de școlarizare semnat de ambele părți și devii elev al Școlii Postliceale Sanitare „Virginia Henderson” care îți oferă:

• Garanția de a beneficia de un învățământ de calitate;
  • Resursă umană valoroasă – profesorii noștri furnizând o experiență de învățare dinamică și plină de satisfacții pentru cursanți;
  • Spații adecvate procesului instructiv – educativ utilate modern, luminoase și curate (galerie foto);
  • Cursuri de conversație în Limba Engleză și/sau Limba Germană/Limba Franceză, cu aplicații în domeniul medical (opționale);
  • Posibilități de cazare la cerere;
  • Reducere la taxa anuală de școlarizare, oferită celor care plătesc integral, în maxim 2 zile de la semnarea contractului.
  • Reduceri de taxă pentru elevii care provin din aceeași familie (soț/soție, frate/soră – 100 lei/persoană).
  • Taxa anuală de școlarizare poate fi plătită integral sau în rate. Poți opta pentru varianta de plată convenabilă încă de la semnarea contractului, cu garanția că nu vor fi modificări pe parcursul anului școlar;
  • Mobilități pentru schimburi de experiență europene;
  • Consiliere și suport la angajare după absolvirea școlii, în țară și în statele U.E. în baza recomandărilor și a parteneriatelor încheiate între școală și instituții medicale: spitale, clinici și centre rezidențiale din Belgia, Germania, Marea Britanie, Irlanda și Franța.

Cu siguranță vei descoperi și alte facilități oferite de către Școala Postliceală Sanitară „Virginia Henderson” alăturându-te nouă.

Pentru eventuale întrebări sau detalii, vă stăm cu plăcere la dispoziție la telefon: 0269 243 007; 0787 318 880, e-mail: office@scoalahenderson.ro  pe website: www.scoalahenderson.ro, sau poți vizita pagina noastră de întrebări frecvente/Facebook

Cu speranța că vom putea aduce schimbarea dorită în viața ta, conducerea, personalul didactic și colaboratorii școlii te așteaptă la înscriere, la sediul din Sibiu, Str. Someșului nr. 57 (clădirea fostei Univ. Alma Mater) departamentul secretariat, parter.

Viitorul tău, preocuparea noastră!