Prezentare

ADMITEREA 2020 – 2021

ÎMPREUNĂ, PENTRU UN VIITOR DECENT!

Școala Postliceală Sanitară „Virginia Henderson” oferă cursuri de educație medicală care au la baza calitatea, performanța, promovarea valorilor europene.

În anul școlar 2020-2021 organizăm înscrieri pentru calificarea:

Asistent Medical Generalist (AMG)

Nivelul de calificare: 5 (școală postliceală conform H.G. nr. 918/2013)

Domeniul: Sănătate și asistență pedagogică

Număr de locuri: 60 locuri cu taxă

Durata studiilor: 3 ani

Forma de învățământ: zi

Programul cursurilor: de luni până vineri, în intervalul orar 8:00-14:00 și/sau 14:00-20:00.

Ora de curs: 50 minute, cu o pauza de 10 minute după fiecare oră.

În urma promovării examenului de certificare, se eliberează de către Ministerul Educației și Cercetării: Certificatul de Calificare Profesională și Suplimentul descriptiv al certificatului (conform Europass), care este recunoscut în țară și în străinătate.

Suntem  o alternativă viabilă pentru absolvenții de liceu cu sau fără Diplomă de bacalaureat, deoarece:

• dispunem de resursele materiale și umane necesare pentru a asigura condițiile optime de instruire.
  • suntem preocupați de completarea aspectelor teoretice dobândite în școală, cu abilitățile practice; stagiile de instruire practică se desfășoară în cadrul instituțiilor medicale partenere.
  • calificarea AMG dobândită poate fi exercitată cu succes în țară și în străinătate, deoarece tipul și numărul  competențelor  profesionale acumulate este similar celor din Uniunea Europeană (Anexa V, Directiva 2005/36/CE).
  • oferim susținere și suport pentru angajare la absolvirea studiilor